Nové AML povinnosti pro krypto-podnikatele

Blockchain Legal
5 min readDec 31, 2020

Od 1. 1. 2021 vstupuje v účinnost novela českého zákona proti praní špinavých peněz (AML zákon), kterou poslanecká sněmovna definitivně odhlasovala teprve dne 1. 12. 2020. Jak jsme zde informovali v půli roku 2019, tato novela se podstatně dotkne i subjektů podnikajících v oblasti krytpoaktiv. Vedle nové širší definice kryptoaktiv (jazykem zákona: virtuálních aktiv), se zavádí povinnost zpracovat písemný systém vnitřních zásad, povinnost informovat Finanční analytický úřad o kontaktní osobě a zejména pak povinnost ohlásit poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem živnostenskému úřadu.

Virtuální aktiva

Novela zavádí nový termín „virtuální aktivum“ a nahrazuje jím dosavadní pojem virtuální měna. Ta byla AML zákonem definována jako „elektronicky uchovávaná jednotka bez ohledu na to, zda má nebo nemá emitenta, a která není peněžním prostředkem podle zákona o platebním styku, ale je přijímána jako platba za zboží nebo služby i jinou osobou odlišnou od jejího emitenta“.

Virtuálním aktivem se dle nového znění § 4 odst. 9 AML zákona bude rozumět „elektronicky uchovatelná nebo převoditelná jednotka, která je

a) způsobilá plnit platební, směnnou nebo investiční funkci, bez ohledu na to, zda má nebo nemá emitenta, pokud se nejedná o
1. cenný papír, investiční nástroj, nebo peněžní prostředek podle zákona o platebním styku,
2. jednotku podle § 3 odst. 3 písm. c) bodů 4 až 7 zákona o platebním styku, nebo
3. jednotku, kterou je prováděna platba podle § 3 odst. 3 písm. e) zákona o platebním styku, nebo

b) jednotkou podle písmene a) bodu 2 a kterou lze v konečném důsledku zaplatit pouze za úzce vymezený okruh zboží nebo služeb, který zahrnuje elektronicky uchovatelnou nebo převoditelnou jednotku podle písmene a).“.

Původní definice virtuální měny mířila na etablované kryptoměny. Proto podřazení služeb spojených s všelijakými digitálními tokeny, které nejsou všeobecně „přijímány jako platby za zboží nebo služby“, pod působnost AML zákona, bylo přinejmenším sporné. Naopak nová definice virtuálních aktiv staví na pouhé způsobilosti elektronicky uchovávané jednotky sloužit alespoň jedné ze tří funkcí: platební, směnné nebo investiční.

Nová definice virtuálního aktiva tak evidentně zahrnuje veškerá kryptoaktiva mimo výjimky výslovně uvedené v § 4 odst. 9 písm. a) body 1, 2 a 3 AML zákona, tj. konkrétně mimo:

- zaknihované cenné papíry,
- investiční nástroje,
- peněžní prostředky,
- prostředky s místně či věcně omezeným účelem (včetně el. stravenek a obdobných poukázek a dávek) a
- mobilní platby.

Ustanovení § 4 odst. 9 písm. b) AML zákona, které obsahuje výjimku z výjimky uvedené v § 4 odst. 9 písm. a) bod 2, si vynucuje zvláštní pozornost. Jak vysvětluje důvodová zpráva k novele, ustanovení písmena b) je pokusem předvídat a výslovně zamezit obcházení AML zákona. Toto obcházení by dle legislativců mohlo být realizováno pomocí tokenů, jejichž využití by bylo omezeno právě pouze na směnu za jiné běžné (volně směnitelná) virtuální aktiva. Takové tokeny by dle úvahy legislativců mohly spoléhat na výjimku ad písm. a) bod 2, jakožto prostředky s věcně omezeným účelem. A tomu právě brání ona výjimka v písm. b). V důsledku této legislativní opatrnosti je nicméně samotná definice kryptoaktiv (virtuálního aktiva) takřka „kryptografickým“ výtvorem.

Kazuistická definice virtuálního aktiva pak rovněž vedla k obavám, zda pod AML zákon nově nespadnou také „kvaziměny“ využívané v různých hromadných online hrách (MMOG), jako je například World of Warcraft. Nicméně takový výklad se nezdá být důvodný. Kvaziměny totiž zpravidla budou prostředky s místně či věcně omezeným účelem, jak je popisuje zákon o platebním styku, a jako takové se budou těšit výjimce z definice virtuálního aktiva. Ostatně pravděpodobně proto ani dnes nejsou společnosti jako je Blizzard či jiní provozovatelé těchto online her povinni žádat o platební licenci či licenci vydavatele elektronických peněz dle zákona o platebním styku.

Služby spojené s virtuálním aktivem

Dochází k upřesnění definice osoby poskytující služby spojené s virtuálním aktivem, která je povinnou osobou ve smyslu AML zákona. Doposud se jí myslela osoba, která „jako předmět své podnikatelské činnosti kupuje, prodává, uchovává, pro jiného spravuje nebo zprostředkovává nákup nebo prodej virtuální měny, případně poskytuje další služby spojené s virtuální měnou“.

Nově jí bude osoba, která „jako předmět své podnikatelské činnosti kupuje, prodává, uchovává, pro jiného spravuje, převádí nebo zprostředkovává nákup nebo prodej virtuálního aktiva, poskytuje finanční služby týkající se nabídky nebo prodeje virtuálního aktiva, případně poskytuje další jiné obdobné služby spojené s virtuálním aktivem“.

Na jednu stranu byla tedy nová definice rozšířena o vcelku obecné „převádění“ a „poskytování finančních služeb týkajících se nabídky nebo prodeje“. To může pod režim AML zákona vtáhnout například i různé subjekty poskytující poradenství v souvislosti s investicemi do virtuálních aktiv či naopak poradenství zaměřené na vydávání a prodej vlastních virtuálních aktiv (např. různé formy token sales).

Na druhou stranu bylo alespoň postaveno na jisto, že služby neuvedené ve výslovném výčtu musí být svojí povahou „obdobné“ službám, které jsou v daném paragrafu uvedeny. Napříště by se tak již neměly vynořovat nebezpečné názory, že povinnou osobou dle AML zákona je i každý obchodník, který přijímá kryptoměnu jako pouhý prostředek platby za své zboží či služby.

Písemný systém vnitřních zásad

Veškeré osoby poskytující služby spojené s virtuálním aktivem budou mít nově povinnost vypracovat tzv. systém vnitřních zásad v písemné podobě. Tento dokument by měl v detailu popisovat zásady, postupy a kontrolní opatření k naplnění povinností stanovených AML zákonem a současně by měl obsahovat i hodnocení rizik legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu v rámci konkrétních činností povinné osoby. Povinná osoba má systém vnitřních zásad vypracovat nejpozději do 60 dnů ode dne, kdy se povinnou osobou stane, tj. ode dne, kdy začne předmětnou podnikatelskou činnost vykonávat.

Kontaktní osoba

Ve stejné lhůtě musí nově osoba poskytující služby spojené s virtuálním aktivem informovat Finanční analytický úřad o určení konkrétního zaměstnance nebo člena statutárního orgánu, který bude formálně zajišťovat oznamování podezřelých obchodů a rovněž bude styčným bodem pro komunikaci s Úřadem. Úřad musí mít aktuální informace o jméně, příjmení a pracovním zařazení takto určené kontaktní osoby a rovněž její telefonický a „elektronický“ kontakt. Elektronickým kontaktem zákonodárce zřejmě myslel e-mail a v praxi pravděpodobně nebude ani jiný elektronický kontakt (např. messengerové aplikace či osobní datové schránky) využíván.

Nový obor činnosti v živnostenském zákoně

Od 1. 1. 2021 přibývá v živnostenském zákoně u ohlašovací živnosti volné nový obor činnosti „poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem“. Nově je tedy podnikání v oboru kryptoaktiv, tj. poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem, podmíněno ohlášením této činnosti živnostenskému úřadu. Výkon této činnosti bude nadto u právnických osob podmíněn bezúhonností jejího skutečného majitele a osob tvořících její statutární orgán. Bezúhonností se přitom rozumí absence pravomocného odsouzení pro trestný čin spáchaný úmyslně a v souvislosti s podnikáním. Stávající podnikatelé, ať již fyzické či právnické osoby, musí poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem ohlásit živnostenskému úřadu nejpozději do 60 dnů od účinnosti novely, tj. do 2. 3. 2021. Novela nicméně nestanoví za neohlášení žádnou novou sankci. AML zákon bude pouze výslovně předpokládat, že Finanční analytický úřad bude v rámci své běžné dozorčí činnosti rovněž kontrolovat, zda povinná osoba provedla ohlášení, a není-li tomu tak, podá úřad podnět živnostenskému úřadu k uložení sankce. Ten může konkrétně v dané věci uložit pokutu až do výše 0,5 milionu Kč. Vedle této pokuty může v určitých případech za opomenutí ohlašovací povinnosti hrozit i sankce za přestupek či dokonce trestný čin neoprávněného podnikání.

JUDr. Tomáš Elbert, counsel
Blockchain Legal, advokátní kancelář s. r. o.
elbert@blockchainlegal.cz

--

--

Blockchain Legal

Advokátní kancelář založená v roce 2017 zaměřující se na oblast kryptoměn, decentralizovaných řešení a nových informačních technologií.